Najcześciej zadawane pytania
1. Z czego składa się płyn opalający i czy jest szkodliwy?
W skład preparatu wchodzą przede wszystkim: DHA (DIHYDROXYACETON )- substancja uzyskiwana z trzciny cukrowej, która nadaje skórze brązowy kolor, woda, bronzer, wyciąg z aloesu oraz ekstrakty z owoców, które nadają preparatom przyjemny zapach malin i migdałów. Wszystkie płyny posiadają certyfikat ECOCERT – oznacza to że, minimum 95 % składników jest pochodzenia naturalnego a tylko 5% może być syntetyzowane. Preparaty przeszły specjalistyczne testy dopuszczające je do użycia. Preparat oddziaływuje na zewnętrzną warstwę skóry, nie przenika do wnętrza ciała a więc nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ponadto jednorazowy zabieg nie jest szkodliwy dla błon śluzowych podczas jego wdychania.
2. Czy opalanie natryskowe może uczulać?
W przypadku jakichkolwiek obaw, polecamy wykonać próbę alergiczną lub skontaktować się z lekarzem/dermatologiem. Próbę wykonuje się na niewielkim fragmencie skóry np. na brzuchu na 24 godziny przed planowany zabiegiem. Jeżeli w tym czasie nie wystąpią żadne niepożądane objawy, bez obaw można wykonać natrysk całego ciała.
3. Czy takie opalanie może powodować infekcje okolic intymnych?
Opalanie natryskowe nie stwarza takiego zagrożenia – płyny są przetestowane dermatologicznie więc nie stanowią zagrożenia dla zdrowia nawet tak delikatnych miejsc. Dodatkowo okolice intymne chronione są przez jednorazową bieliznę którą otrzymają osoby podczas zabiegu.
4. Czy będąc w ciąży mogę skorzystać z opalania natryskowego ?
Ciąża nie jest przeciwswskazaniem do opalania natryskowego. Barwnik DHA nie przenika w głebsze warstwy skóry i nie dostaje się do krwi a więc nie ma kontaktu z dzieckiem. Preparat działa tylko na martwe komórki budujące zewnętrzną warstwę skóry.
5 . Czy matki karmiące mogą się opalać?
Preparat nie przedostaje się do krwi, a więc nie ma żadnego kontaktu z mlekiem matki. Ale warto podczas zabiegu zabezpieczyć brodawki kremem lub specjalnymi nalepkami, aby dziecko nie miało kontaktu z opaloną skórą. Może zdarzyć się sytuacja, kiedy laktacja jest tak intensywna, że w trakcie zabiegu po ciele mogłyby by spłynąć kropelki pokarmu, należy rozważyć opalanie w biustonoszu, co zapobiegnie powstaniu zacieków. W takich okolicznościach możemy zdjąć ramiączka od biustonosza.
6. W jakim wieku można korzystać z tej metody opalania ?
Osoba w każdym wieku może skorzystać z zabiegu. Osoby do lat 18 zapraszamy do salonu pod opieką dorosłych.
7. Czy osoby chorujące na bielactwo mogą skorzystać z zabiegu?
Bielactwo nie jest chorobą skóry, w którym opalenizna się utrzymuje a więc nie jest przeciwwskazaniem do opalania natryskowego. Osoby chorujące na bielactwo często korzystają z tej metody opalania, gdyż pozwala ona zmniejszyć intensywność przebarwień. Dzięki czemu skóra zyskuje bardziej jednolity kolor.
8. Czy mając suchą skórę można skorzystać z opalania natryskowego?
Przy suchej skórze należy poświęcić więcej czasu na pielęgnację – przede wszystkim na odpowiednie nawilżanie. Kolor utrzymuje się na naskórku i to od jego stanu zależy jak będzie prezentowała się opalenizna. W takiej sytuacji warto pomyśleć o kosmetykach pielęgnujących stworzonych specjalnie z myślą o głębokim nawilżaniu skóry. Kosmetyki do profesjonalnej pielęgnacji są również dostępne w salonie Opalizu. Po zabiegu nie wolno dopuścić do przesuszenia skóry ponieważ w tych miejscach opalony naskórek złuszczy się szybciej co będzie przyczyną nierównej opalenizny.
9. Czy można opalić się mając na skórze rany/ świeże blizny/owrzodzenia ?
Nie polecamy opalać uszkodzonej skóry. Zalecamy odłożenie zabiegu do wygojenia się ran gdyż mogły by one przyciemnić się bardziej niż reszta ciała. Można też uszkodzone miejsce zabezpieczyć plastrem (rany, owrzodzenia) lub (jeśli jest to mocne otarcie/świeża blizna) posmarować kremem nawilżającym – a na koniec opalania przetrzeć chusteczką.
10. Czy opalenizna będzie dobrze wyglądała u osoby, która choruje na atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry jest jednym z przeciwwskazań do takiego opalania. Wszystkie osoby które chorują na schorzenia objawiające się nienaturalnym złuszczaniem naskórka oraz ogólnie złym stanem skóry powinny zrezygnować z takiej metody. Opalenizna utrzymałaby się bardzo krótko i mogłaby sprawiać problemy kosmetyczne takie jak plamy i nierównomierny kolor całej opalenizny. Oczywiście płyny nie pogarszają kondycji skóry i jeśli choroba przebiega bardzo łagodnie można spróbować się opalić jednak należy liczyć się z ryzykiem powstania plam.
11. Jakie są przeciwwskazania do opalania?
Przeciwwskazania do opalania natryskowego to przede wszystkim zły stan skóry. Osobom chorującym na schorzenia które objawiają się nienaturalnym złuszczaniem naskórka (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca grzybica itp.), odradza się korzystanie z opalania natryskowego. Również, mocno podrażniona i przesuszona skóra nie powinna być opalana – należy zaczekać aż podrażnienie minie a skóra odzyska odpowiedni poziom nawilżenia.
12. Jak długo utrzymuje się taka opalenizna?
Opalenizna natryskowa utrzymuje się ok. 5-10 dni. Rozbieżność uwarunkowana jest indywidualnym dla każdej osoby tempem złuszczania naskórka. Wszystko zależy od typu karnacji, sposobu przygotowania skóry do zabiegu i późniejszej pielęgnacji.
13. Co ile można powtarzać zabieg aby utrzymać efekt opalenizny?
O odstępie czasowym pomiędzy kolejnymi zabiegami każda osoba powinna zdecydować sama. Jeżeli opalenizna całkowicie znika już po 7 dniach , to już następnego dnia można powtórzyć zabieg. Należy jednak pamiętać aby nie nakładać nowej opalenizny na wykonaną wcześniej opaleniznę. Przed każdym opalaniem należy wykonać dokładny peeling. Nawet jeśli opalenizna nie zeszła całkowicie a chcemy już powtórzyć zabieg, należy bardzo dokładnie usunąć pozostałości wcześniejszej opalenizny.
14. Jak pozbyć się resztek opalenizny na ciele?
W niektórych miejscach na ciele naskórek złuszcza się wolniej niż w pozostałych. Polecamy dobrze namoczyć naskórek. Dobrze peelinguje zwykła kawa mielona. Peeling enzymatyczny skutecznie rozpuszcza martwe komórki naskórka. Można też do miejscowego starcia opalenizny użyć szorstkiej gąbki , rękawicy czy szmatki do peelingu. Skutecznym rozwiązaniem jest również pocieranie skóry mokrym ręcznikiem (tzw. zrolowanie naskórka).
15. Czy korzystając z basenu opalenizna utrzyma się równie długo ?
Niestety chlor w dużym stopniu usuwa opaleniznę, jedna wizyta na basenie nie usunie całej opalenizny ale znacznie ją rozjaśni. Należy również unikać długiego ‘’moczenia się’’ w wannie oraz przesiadywania w jacuzzi – tu woda też może zawierać chlor.
16. Gdy opalenizna zacznie schodzić to nie powstaną plamy?
Stosując się do wszystkich zasad dotyczących pielęgnacji skóry po opalaniu natryskowym, nie należy martwić się o powstanie plam. Opalenizna z dnia na dzień będzie delikatnie, ale równomiernie jaśniała . Najważniejsze to nie dopuścić do przesuszenia skóry, gdyż tylko wtedy opalony naskórek mógłby złuszczać się nierównomiernie i powstały by plamy.
(Należy wyraźnie wspomnieć klientce że już jeden dzień bez odpowiedniego nawilżenia może doprowadzić do takiej sytuacji.
17. Czy opalenizna będzie brudziła ubrania?
Bronzer może przenieść się na ubrania ale tylko w okresie między nałożeniem preparatu a pierwszą kąpielą ( tu należy wspomnieć o zabraniu ciemniejszych ubrań, oraz o tym że nawet pozostawione na jasnych ubraniach zabrudzenia spiorą się w normalnym proszku). Po pierwszej kąpieli opalenizna nie będzie już przenoszona na ubrania. Delikatne zabarwienie możemy zauważyć jedynie na wewnętrznej fiszbinie białego biustonosza, gdyż ta część garderoby mocno przylega do skóry i może tam pozostać złuszczający się naturalnie naskórek- tylko akurat teraz jest zabarwiony i dlatego jest to widoczne.
18. Czy po takim zabiegu można myć się normalnie?
Opalenizna utrzymuje się w naskórku a więc woda jej nie zmywa , należy jednak zrezygnować z długich kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica- zbyt długie moczenie zwiększa złuszczanie naskórka. Biorąc prysznic odradzamy używanie gąbek czy myjek- zbyt mocne potarcie o skórę zetrze naskórek wraz z opalenizną. Najlepiej myć się samą dłonią, w szczególności delikatnie myjąc twarz- skóra twarzy jest bardzo cienka i może szybciej ulegać złuszczeniu. Bardzo ważną kwestią związaną z kąpielą jest osuszanie skóry – nie należy wycierać skóry ręcznikiem, a jedynie delikatnymi dotknięciami ją osuszyć. Mokry ręcznik bardzo mocno złuszcza opalony naskórek. Warto również zalecić zrezygnowanie z mycia zwykłym mydłem (bardzo wysusza skórę) i używanie nawilżających żeli pod prysznic.
19. Już po 3 dniach buzia była jasna a reszta ciała opalona, czy można coś z tym zrobić?
Cera jest bardzo delikatna, a jej warstwa rogowa w której utrzymuje się kolor bardzo cienka przez co szybciej ulega złuszczeniu. Dodatkowo buzię najczęściej pielęgnujemy, nakładamy makijaż następnie zmywamy, pocieramy wacikami. Należy jak najdelikatniej ‘’obchodzić się ‘’ ze skórą na twarzy, delikatnie myć, a wacikami dotykać skóry a nie pocierać. Można również podczas opalania buzię opalić mocniej niż resztę ciała- pierwszego dnia może wydawać się troszkę za ciemna ale dzięki temu dłużej utrzyma ładny , intensywny kolor. Jeżeli jednak klientka zawsze intensywnie myję buzię żelem , możemy zaproponować aby używała balsamu brązującego lub specjalnych pianek nadających skórze brązowy kolor, dzięki temu buzia zawsze będzie miała ładny złocisty odcień.
20. Jaki nazywają się preparaty na których Państwo pracują?
Takie pytanie może być zadane z kilku powodów:
- Konkurencja chce poznać producenta płynów – nigdy nie należy zdradzać nazwy preparatu na którym się pracuje, uprzejmie i żartobliwie można poinformować, że nazwa preparatu jest tajemnicą zawodową ale możesz udzielić informacji o dokładnym składzie – w zależności na jakich płynach pracujesz Twoim obowiązkiem jest posiadać wiedzę o dokładnym składzie płynu.
- Klientka już kiedyś się opalała konkretnymi płynami ale nie była zadowolona z efektu i chciałaby uniknąć powtórki . Uprzejmie powiedz że nie zdradzamy nazwy płynu ale jeżeli Ona powie ci jakim preparatem się opalała możesz odpowiedzieć jej że na pewno nie stosujesz ich w swoim salonie, a Twoje preparaty zawsze nadają skórze ładny, naturalny, złotobrązowy kolor.
- Klientka jest uczulona na jakiś składnik często występujący w tego typu kosmetykach i boi się reakcji alergicznej- na pewno poinformuje cię o jaki składnik chodzi a Ty musisz wiedzieć czy Twoje płyny go zawierają i dać klientce gwarancje, że niepożądany związek nie występuje w preparatach. Jeżeli nawet występuje możesz zaproponować Pani próbny natrysk.
21. Z czego składa się taki płyn?
Podstawowymi składnikami płynów do opalania natryskowego są DHA – dihydroksyaceton to związek pozyskiwany z trzciny cukrowej, który reaguję z aminokwasami tworząc barwne związki, które powodują przyciemnienie skóry. Ponadto wysoce oczyszczona woda, tymczasowe barwniki – nazywane bronzerami również pozyskiwane jako naturalne wyciągi z roślin. Wyciąg z aloesu (właściwości nawilżające) oraz naturalne ekstrakty z owoców nadające płynom przyjemny zapach. Są to podstawowe składniki znajdujące się w tego typu płynach, należy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie płyny różnych producentów mają identyczny skład, dlatego ważne jest aby osoba wykonująca zabieg miała szczegółową wiedzę o składzie płynów na których aktualnie pracuje.
22. Czym wykonywany jest zabieg?
Zabieg odbywa się w póło otwartej kabinie, preparat na ciało nakłada kosmetyczka za pomocą specjalnego pistoletu który miesza płyn opalający ze strumieniem powietrza pod dużym ciśnieniem – tak delikatna mgiełka zagwarantuje ciało opalone bez żadnych zacieków.
23. Czy istnieje możliwość opalenia samej twarzy i dekoltu?
Jak najbardziej istnieje możliwość opalenia tylko wybranych partii ciała. Techniki aplikacji są tak opracowane aby opalając nawet samą twarz i dekolt tak wkomponować kolor w resztę nieopalonego ciała aby całość wyglądała naturalnie i bez wyraźnych granic. Istnieje kilka możliwości : (tutaj opcje jakie wykonujesz w swoim salonie)
24. Czy istnieje możliwość opalenia wzorów na życzenie?
Należy upewnić się czy klientce nie chodzi o wykonanie tatuażu natryskowego, chyba że salon świadczy takie usługi. Jeśli chodzi tylko o naklejenie na ciało wybranego szablonu i następnie opalenie całego ciała poinformuj, że istnieje taka możliwość i że mozna przynieść wybrany prze siebie szablon.
25. Czy paznokcie mogą zabarwić się podczas zabiegu?
DHA odpowiadające za powstawanie brązowego koloru może w taki sposób działać tylko na skórę , nie zabarwi paznokci ani włosów. Ale zawsze przy zabezpieczeniu dłoni kremem zaleca się nanieść odrobinę kremu na skórki wokół paznokci.
26. Czy sztuczne rzęsy nie odkleją się po takim opalaniu?
Płyny nie zawierają tłustych składników które mogły by spowodować odklejenie rzęs.
27. W sobotę mam ślub koleżanki/wyjeżdżam/muszę wyglądać idealnie… itp. Itd., kiedy powinnam się opalić?
Przed ważnymi wydarzeniami należy zalecić Paniom które jeszcze nigdy nie korzystały z opalania natryskowego wykonać zabieg 2 dni wcześniej (wyjaśnij że taką rezerwę dają sobie Panie które boją się że coś może pójść nie tak ale zapewnij, że jeśli będzie przestrzegać wszystkich wskazówek żadna przykra sytuacja się nie zdarzy).
Inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o Pannę młodą- jeżeli dzwoniąc mówi że ślub jest za tydzień i pyta kiedy ma przyjść poinformuj ją, że najlepszą opcją będzie wykonać zabieg 2 dni wcześniej. Jeżeli ma więcej czasu , zasugeruj wykonanie opalania próbnego 2 tygodnie przed zaplanowanym ostatecznym zabiegiem tuż przed uroczystością. Próbny natrysk pozwoli wybrać najbardziej odpowiedni kolor do skóry klientki i wykryć ewentualne przeciwwskazania. Dzięki temu Panna młoda w wyjątkowym dla siebie dniu będzie wyglądała idealnie.
28. Czy bardzo jasna karnacja nie będzie wyglądała sztucznie?
W opalaniu natryskowym stosuje się preparaty o różnym stopniu przyciemnienia skóry. Dopiero po ocenie skóry przed zabiegiem, wybierany jest odpowiedni odcień, tak aby opalenizna wyglądała efektownie ale co najważniejsze naturalnie.
W opalaniu natryskowym stosuje się preparaty o różnym stopniu przyciemnienia skóry. Dopiero po ocenie skóry przed zabiegiem, wybierany jest odpowiedni odcień, tak aby opalenizna wyglądała efektownie ale co najważniejsze naturalnie.
Substancja odpowiedzialna za powstawanie opalenizny jest tak sama jak w samoopalaczach ale różnica polega na ilości nałożonego preparatu na skórę. Stosując samoopalacz istnieje duże ryzyko nałożenia go nierównomiernie i w zbyt dużej ilości, a grubowarstwowe nałożenie samoopalacza kończy się opalenizną w pomarańczowym kolorze. Metoda Natrysku pod wysokim ciśnieniem wyklucza nierównomierne i zbyt grube nałożenie preparatu i gwarantujemy że skóra będzie mnie złocisty i promienny kolor.
30. Czy duża ilość włosów na nogach i klatce piersiowej u mężczyzn nie przeszkodzi w opaleniu ciała?
Bardzo dużo mężczyzn korzysta z opalania natryskowego a bujne owłosienie nie jest żadną przeszkodą gdyż powietrze w mgiełce ma bardzo duże ciśnienie i rozwiewa włoski tak aby preparat dokładnie pokrył całą skórę. Jeżeli chodzi o zarost na twarzy, buzię opalamy delikatniej (szybszy ruch ręki ) i uczulamy Panów aby podczas golenia nie przyciskali ostrza maszynki zbyt mocno do skóry gdyż mogło by to miejscowo zetrzeć opalony naskórek. Jeżeli klient wspomni że używa elektrycznych golarek – możemy opalić buzie nie Tyle co mocniej a przynajmniej standardowo.
Deklaracja jakości
Opalizu to studio specjalizujące się wyłącznie w opalaniu natryskowym. Zabieg wykonywany jest ręcznie, co gwarantuje równomierny efekt i naturalny wygląd. Tylko wypracowana przez lata metoda indywidualnego opalania natryskowego zapewnia najwyższą jakość usług.
Dermatolog informuje
Czy wiesz, ze opalanie się w pełnym słońcu bez dodatkowej ochrony oznacza ryzyko powstania nieodwracalnych zmian w twojej skórze?
Na szczęście istnieje sposób, by cieszyć się piękną opalenizną bez poparzeń, przebarwień czy zmian nowotworowych!
Kontakt
Godziny otwarcia:
pon-pt: 8.00 - 20.00
sob: 08.00 - 14.00 (od marca do września)